5, خرداد 1399

قوانین خرید و فروش ماشین در ترکیه

با توجه به این که کشور ترکیه دارای سیستم حمل و نقل و وسایط نقلیه عمومی بسیار گسترده و مجهزی می باشد باز هم بسیاری از افراد به خصوص ایرانیان ترجیح می دهند که خودشان دارای خودرو شخصی باشند. باید این نکته را در نظر داشت که تنوع خودروها در ترکیه بسیار بیشتر از ایران می باشد و در مقایسته با ایران از لحاظ قیمت، هر شخصی را وسوسه به خرید می کند.

بسیاری از برندهای معروف تولید اتومبیل در این کشور نمایندگی های فعال دارند. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این مورد می باشد که خرید خودرو در ترکیه به مانند ایران سرمایه محسوب نمی شود و در صورتی که بخواهید به عنوان سرمایه گذاری در ترکیه به آن نگاه کنید ضرر خواهید کرد. به این دلیل که افزایش قیمت خودرو که در ایران مشاهده می کنید در ترکیه وجود ندارد و همچنین هزینه های نگهداری خودرو در ترکیه بسیار بالا می باشد.

بازار اتومبیل ترکیه بازاری با تنوع بالا شامل انواع برندها و مدل های متفاوت می باشد، برندهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی همه و همه در این بازار حضور دارند و شرکت هایی مانند بنز، بی ام و، آئودی، رنو، فیات، تویوتا، هوندا، هیوندای و فورد برای افزایش فروش خود و کاهش قیمت ها در این کشور خط تولید راه اندازی کرده اند.

ترکیه یکی از کشورهایی می باشد که بر خلاف ایران در آن استفاده از خودروهای دیزلی که با سوخت گازوئیل کار می کنند بسیار مرسوم می باشد. یکی از دلایل استفاده زیاد از خودروهای دیزلی به نسبت خودروهایی با سوخت بنزین، وارد کننده بودن ترکیه در زمینه سوخت می باشد. البته در نظر داشته باشید که در ترکیه قیمت خودروهای دیزلی به مراتب از قیمت خودروهایی که با بنزین کار می کنند بیشتر است.

خرید خودرو در ترکیه برای اتباع خارجی

خرید ماشین در ترکیه برای اتباع خارجی به مراتب باصرفه تر از شهروندان کشور ترکیه می باشدو دلیل آن نیز معاف بودن اتباع خارجی مقیم در ترکیه از پرداختن مالیات می باشند. در واقع دولت ترکیه قوانینی را وضع کرده است که در آن خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه برای اتباع خارجی به مراتب راحت تر شده است.

خرید خودرو صفر به صورت مستقیم از کمپانی و نمایندگی ها

همان طور که در بالا نیزگفته شد، در ترکیه بسیاری از شرکت ها و کمپانی های معروف دنیا نمایندگی دارند. به همین دلیل شما به راحتی می توانید به صورت مستقیم از این کمپانی ها خرید داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که شما در انتخاب مدل های خودرو هیچ محدودیتی ندارید. بعد از مراجعه حضوری و انتخاب مدل کارهای پرداخت مبلغ خودرو می رسد و سپس شما می توانید برای پلاک کردن خودرو اقدام نمایید. زمانی که شما برای خرید خودرو اقدام می کنید کارهای پلاک نیز انجام می شود. و این زمان برخلاف ایران کمتر از نصف روز طول خواهد کشید.

http://ilanbazar.com/wp-content/uploads/2020/05/Audi-A8-SWB-006.jpg

خرید خودرو دست دوم در ترکیه

خرید خودرو دست دوم در ترکیه به مراتب بیشتر از خودروهای صفر می باشد. یعنی در بسیاری از موارد افراد ترجیح می دهند به جای خرید مستقیم از کمپانی ها از افراد خودروهای کارکرده استفاده نمایند. شاید به دلیل قیمت های پایین آنها می باشد. زیرا که خودروها کار کرده و دست دوم ارزان تر می باشد. بعد از به توافق رسیدن بر سر قیمت خودرو حتما از کارشناس بخواهید که ماشین را کارشناسی نماید و حتما بعد از پرداخت کردن هزینه، برگه کارشناسی دریافت کنید. باید به این نکته توجه کنید که خودروهای کارکرده در کشور ترکیه مانند ایران نیست و تقریبا مانند خودرو نو و کم کارکرد می باشند.

در ترکیه نیز به مانند ایران شما می توانید برای خرید از سایت های مختلف استفاده کنید. همچنین می توانید قیمت به روز شده انواع خودروها و همچنین رنگ شدگی و داشتن تصادف را نیز در آنجا مشاهده نمایید. در زیر به برخی از این سایت ها اشاره کرده ایم

به نام زدن سند خودرو در ترکیه

شما چه موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشید و چه اقامت بلند مدت ترکیه را داشته باشید و یا حتی موفق به اخذ اقامت یکساله ترکیه شده باشید، می توانید خودرو بخرید و لازم است تا برای به نام زدن خودرو خریداری شده به نوتر که همان دفتر ترجمه و تایید اسناد رسمی می باشد، مراجعه کنید تا بتوانید خودروی خریداری شده را به نام خود بزنید. در بسیاری از نوترها مترجم رسمی ترکی وجود دارد که شما می توانید با اطمینان در صورتی که آشنا به زبان ترکی نباشید کارهای خود را انجام دهید. در نظر داشته باشید که در حدود 250 لیر هزینه های مربوط به نوتر خواهد بود. همچنین هزینه های قبلی به مانند جریمه ها، مالیات و … به عهده فروشنده خواهد بود که باید همه را تسویه نماید.بعد از پرداخت مبلغ سند خودرو و کارت ماشین به شما تحویل داه می شود. بعد از ثبت نوتر شما باید اقدام به دریافت بیمه کنید.

درخواست پلاک باید از طریق پلیس و مراجعه به اداره پلیس انجام شود. هزینه شما در ادراه پلیس در حدود 10 لیر تا 40 لیر خواهد بود. در صورتی که از طریق سایت اقدام می کنید در برگه راندوو مشخص می باشد که در چه تاریخ و چه ساعتی باید به ادراه پلیس مراجعه کنید.

نکات مهم خرید ماشین در ترکیه

  1. قیمت خودروهای دیزلی از بنزینی در ترکیه بالاتر می باشد ولیکن باید در نظر داشته باشید که قیمت سوخت بنزین بالاتر است.
  2. در صورتی که به عنوان تبعه خارجی قصد خرید خودرو در ترکیه دارید به شما پیشنهاد می شود که خودروهای با پلاک ترک خریداری کنید زیرا که خودروهایی با پلاک های خارجی نیاز به تمدید اجازه تردد در ترکیه دارند. همچنین ماشین با پلاک های خارجی را شما فقط می توانید به شهروندان سایر کشورها بفروشید به همین دلیل سبب می شود که شما فقط مالک خودرو خودتان باشید.
  3. بر خلاف ایران در ترکیه برای نقل و انتقال سند خودرو از مبایی نامه استفاده نمی شود. به همین دلیل حتما مبلغ خرید خودرو را در نوتر و بعد از انتقال سند به نامتان وارد کنید. و بهتر است این نقل و انتقال پول از حساب بانکی شما و به صورت مستند به فروشنده باشد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود که حتما قبل از هر چیزی اقدام به افتتاح حساب دریکی از بانک های ترکیه نمایید.
  4. بعد از خرید خودرو حتما برای بیمه آن اقدام کنید. در ضمن شما می توانید با ارسال پیامک با هزینه پایین نسبت به انواع خسارت های پرداختی شرکت بیمه مطلع شوید.
  5. در صورتی که قصد خرید خودرو دست دوم را داشته باشید حتما قبل از هر چیزی نسبت به معاینه فنی آن اقدام کنید. در ترکیه شرکت هایی به نام اکسپرتیز وجود دارند که با پرداخت هزینه های پایین این کار را برای شما انجام می دهند.
  6. از اصلی ترین موردهای صادرات ترکیه به اروپا خودرو می باشد به همین دلیل شما با خیال بسیار راحت می توانید از ماشین های با مونتاژ ترکیه استفاده کنید.
  7. در ترکیه مالیات بر ماشین به صورت سالیانه از مالک خودرو دریافت می شود و آن هم با توجه به متغیرهایی به مانند حجم سیلندر و مدل ماشین و … می باشد.
    1. در نظر داشته باشید به مانند ایران بیمه شخص ثالث اجباری و بیمه بدنی یا همان بیمه کاسکو اختیاری می باشد.

یک نظر ارسال کنید

Your email address will not be published.