5, خرداد 1399

اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

اگر قصد دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه از طریق ثبت شرکت دارید این مقاله را تا انتها بخوانید. در این مقاله سعی شده تا تمامی جزئیات ثبت شرکت در ترکیه با قوانین جدید آن توضیح داده شود و همواره توسط مشاور شرکت ترکیش گلوبال جناب آقای کادیر اسلود بروزرسانی می گردد.

هر فرد خارجی می تواند در ترکیه شرکت ثبت کنند و مانعی برای آن وجود ندارد و از طریق آن درخواست اجازه کار یا اقامت کاری بگیرند و این نوع اقامت از نوع اقامت موقت بوده و برای تبدیل آن به اقامت دائم باید تا ۳ سال تمدید کنند. بعد ۵ سال فعالیت مداوم شرکت می توانند برای شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام کنند. البته باید شرایط و ضوابط آن را هم باید رعایت کنید.حداقل ۵ نیروی ترک استخدام کرده باشید و بیمه آنها رو پرداخت کنید تا  بتوانید اقامت موقت خود را تمدید کنید.در این نوع اقامت می توانید بدون محدودیت به ترکیه رفت و آمد داشته باشید.

با ثبت شرکت در ترکیه حساب بانکی معتبر برای شما و شرکتتان قابل افتتاح است و کد اقتصادی و مالیاتی حساب شما در ترکیه کاملا فعال خواهد شد.

چه نوع شرکت های را می توان در ترکیه ثبت کرد ؟


1- شرکت سهامی

وجود ۵ شخص حقیقی یا حقوقی مستلزم ثبت این نوع شرکت است. سهام‌داران در هزینه‌های شرکت به اندازه سهم‌شان مسئول هستند. سرمایه شرکت باید به طور مساوی تقسیم شود. سهام‌داران می‌توانند به هر مقداری که می‌خواهند سهم بخرند. همچنین بر اساس قانون کشور ترکیه جلسات مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه برگزار شود. دو نوع تقسیم بندی برای شرکت‌های سهامی وجود دارد:
سهامداران زیر ۲۵۰ نفر که شرکت سهامی خاص نام‌گذاری می‌شود.
سهامداران بیش از ۲۵۰ نفر که شرکت سهامی عام نام گذاری می‌شود.

2- شرکت تضامنی

شرکتی که تحت عنوان خاص بین دو یا چند نفر ثبت شده باشد باید به این مورد توجه کنند که در صورت به‌وجود آمدن هرگونه بدهی و کمبود سرمایه باید تمامی ضرر و قروض شرکت را پرداخت کنند.

3- شرکت مختلط

مسئول بدهی‌ها و قروض در این شرکت یک یا چند نفر از سهامداران هستند (غیر از اشخاص حقوقی) و بقیه افراد به میزان سرمایه اولیه باید مسئول باشند.

4- موسسات مالی

این موسسات می‌توانند به عنوان یک شرکت سهامی ثبت شوند اما برای شروع باید مجوز اخذ کنند.

5- شرکت با مسئولیت محدود  

در قوانین کشور ترکیه این شرکت ها می توانند حداقل با یک نفر تاسیس شود،این تعداد نباید بیش تر از ۵۵ باشد. همچنین تمامی نفرات باید به مقدار سهمی که دارند مسئول بدهی ها باشند. اشخاص باید حداقل ۱۰۰۰۰ لیره ترکیه داشته باشند تا بتوانند این شرکت را تاسیس کنند.

مناطق آزاد ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه در مناطق آزاد تجاری شامل، شرکت های صنعتی می شود که شما در آن شهرک ها می توانید زمین به قیمت مناسب خریداری کنید و تسهیلات خیلی مناسبی از دولت جهت ساخت سوله دریافت کنید. و برای استخدام کارمند و کارگر تسهیلات ویژه دریافت نمائید خصوصاً برای مقوله بیمه و از معافیت های مالیاتی برخوردار شوید. ولی لازم به ذکر است. که این روش ثبت شرکت در ترکیه تنها برای امور تولیدی و صادراتی می باشد که شما باید یک کالا تولید نمائید. و برای صادرات به اسم کشور ترکیه از دولت تسهیلات دریافت می نمائید.در ترکیه ۲۱ منطقه آزاد تجاری و صنعتی وجود دارد. به دلیل وجود تسهیلات زیربنایی قوی و معافیتهای مختلف قانونی، این مناطق جذابیت فراوانی برای سرمایه گذاران و تجار خارجی دارند.

حداقل سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت

شما با ۱۰ هزار لیر هم می توانید شرکت راه اندازی کنید اما برای دریافت اقامت دائم و شهروندی ترکیه حداقل سرمایه  ۲۰۰ زهر لیر باید باشد که توسط یک حسابدار رسمی ترک به اداره مهاجرت اعلام خواهد شد.

یک نظر ارسال کنید

Your email address will not be published.