5, خرداد 1399

قوانین خرید و فروش ملک در استانبول ترکیه

در سالهای اخیر موج درخواست خریداران ملک در ترکیه و بخصوص شهر استانبول بالا رفته است و همچنین همگی به دنبال اطلاعاتی جامع در این باره هستند.

خرید ملک در ترکیه در سال های گذشته رونق بسیار خوبی داشته است، چرا که دولت کشور ترکیه برای خرید ملک در ترکیه تسهیلات و امکانات جدید و ویژه ای را برای خریداران خارجی که ایران نیز شامل آن می شود، در نظر گرفته است. و باید بدانید خرید ملک در ترکیه هم یکسری قوانین مختص خود را دارد که شما باید حتما قبل از اقدام به این کار از این شرایط و ضوابط آگاه باشید و همچنین پیشنهاد ما به شما این است که در این مسیر از مشاوره و راهنمایی یک وکیل با تجربه در این زمینه استفاده کنید. در این مقاله ما با توضیحات و بخشهای مختلف تمامی سوالات شما عزیزان را پاسخ می دهیم.

خرید ملک ۲۵۰ هزار دلاری و اخذ شهروندی ترکیه

خرید ملک در ترکیه در سال 2020 برای اتباع خارجی پنجمین سال خود را سپری می کند، افراد با خرید خانه و یا مستغلات به ارزش مجموعا 250 هزار دلار می توانند برای خود و خانواده خود اقامت ترکیه را بگیرند، بدین صورت که شما با خرید ملک در ترکیه هم سرمایه گذاری سودآوری در بستری امن کرده اید و هم برای خانواده خود آینده جدیدی را خریده اید.

البته این تنها راه ممکن نیست، شما همچنین می توانید با خرید ملک در ترکیه به ارزش 650 هزار لیر و یا بیشتر سه سال اقامت ترکیه برای خود و خانواده خود دریافت کنید که با تمدید پنج ساله این اقامت به راحتی می توانید تابعیت دائم ترکیه را اخذ کنید، نکته ای که باید در نظر داشته باشید که در این پنج سال فقط یک سال اجازه زندگی در خارج از ترکیه را دارید در غیر اینصورت این قانون شامل حال شما نمی شود.

http://ilanbazar.com/wp-content/uploads/2020/05/272ZRtNA.jpeg

افراد خارجی که در ترکیه ملک خریداری می کنند می توانند مجوز اقامت کشور ترکیه را دریافت کنند به شرط آن که در دوره های معینی تمدید شود ، آنها همچنین حق دریافت اجازه اقامت برای خانواده خود را دارا می باشند. با استفاده از این اجازه اقامت ، فرزنزان آنها نیز می توانند در ترکیه تحصیل کنند. پیدا کردن شغل برای اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت در ترکیه هستند به مراتب راحت تر از بقیه می باشد ،گرفتن مجوز کار از طریق شرکت های قانونی در ترکیه نیز برای این افراد آسان می باشد.

فرآیند خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه

این فرآیند بسیارساده می باشد و ظرف مدت کمی انجام می شود که به شرح زیر است:

 1. شما به ترکیه سفر می کنید و با بازدید از املاک مختلف، ملک مدنظر خود را انتخاب کنید.
 2. کارشناس شهرداری (ekspertiz) ملک را قیمت گذاری می کند.
 3. بر خلاف ایران، در ترکیه قیمتی که کارشناس دولت برای ملک در نظر می گیرد، با قیمت واقعی ملک تفاوت چندانی ندارد و این اختلاف قیمت زیر ده درصد است؛ به همین دلیل، صاحبان املاک نمی توانند قیمت های غیرواقعی پیشنهاد دهند و این موضوع سبب اطمینان خاطر مشتریان می شود. اما در نهایت قیمت تعیین شده از سوی کارشناس در سند ثبت می شود.
 4. شما مبلغ پیش پرداخت را به حساب مالک واریز می کنید.
 5. در روز انتقال سند(در یک روز)، واریز الباقی وجه به حساب مالک انجام می شود.
 6. کمتر از یک هفته بعد، سند ملک خریداری شده در ترکیه تحویل شما می شود.
 7. سپس شما از اداره مهاجرت ترکیه درخواست وقت مصاحبه می کنید.
 8. در زمان تعیین شده (که معمولاً کمتر از یک ماه است)، با در دست داشتن کلیه مدارک به اداره مهاجرت مراجعه می کنید و به چند پرسش ساده پاسخ می دهید.
 9. در نهایت کارت اقامت یک ساله ترکیه (و گاهی دو ساله) به آدرس شما در ترکیه برای شما ارسال می شود.

حال این سوال پیش می آید وقتی که تمام شرایط را برآورده کنم، آیا شهروندی به طور خودکار داده می شود؟
پاسخ: خیر، تصدیق شهروندی به تایید گزارش پرونده های واحد امنیتی ملی بستگی دارد که متقاضی هیچ تهدیدی برای امنیت ملی ندارد.

هزینه های جانبی برای خرید ملک ۲۵۰ هزار دلاری در ترکیه

افراد به غیر از هزینه خرید ملک ۲۵۰ هزار دلاری، هزینه های دیگری هم باید بپردازید که این قبیل هزینه ها در کشور ایران هم وجود دارد و اجتناب ناپذیر است، این هزینه ها به شرح زیر می باشد:

 • محضری کردن کپی هر پاسپورت: ۲۰۰ لیر
 • هزینه انتقال سند: ۲ الی ۳ درصد مبلغ کل ملک خریداری شده
 • عوارض شهرداری: ۲ الی ۳ درصد مبلغ کل ملک خریداری شده
 • کمیسیون بنگاه: ۳ الی ۵ درصد مبلغ کل ملک خریداری شده
 • پول خاک: ۸۰ دلار + ۸۹ لیر به ازاء هر نفر
 • هزینه بیمه: ۳۰۰ الی ۸۰۰ لیر به ازاء هر نفر (با توجه به سن)

هزینه های جانبی برای خرید ملکی با ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار

شما اگر بخواهید ملکی پایین تر از ارزش ۲۵۰ هزار دلار بخرید نیز باید به غیر از مبلغی که برای خرید آن پرداخت می کنید هزینه های جانبی دیگری رانیز بپردازید.

 • عوارض مالیات شهرداری: این مبلغ در کل ۴ درصد مبلغ کل ملک خریداری شده می باشد که طبق توافق طرفین ۲ درصد مالک و ۲ درصد خریدارباید پرداخت کند ولی طبق تجربه به اتباع خارجی این ۴ درصد را تحمیل می کنند .
 • کمیسیون بنگاه:۲ الی ۳ درصد مبلغ کل ملک خریداری شده به انضمام ۱۸ درصد از این ۲ یا ۳ درصد که باید به دولت پرداخت شود و شامل ملک های سند دست اول می باشد.
 • پول خاک: ۸۰ دلار + ۸۹ لیر به ازاء هر نفر
 • هزینه بیمه: ۳۰۰ الی ۸۰۰ لیر به ازاء هر نفر (با توجه به سن)
 • هزینه کارشناس: تقریبا تا ۳ هزار لیر

یک نظر ارسال کنید

Your email address will not be published.